Tsoureki je tradičný grécky sladký chlieb, ktorý sa pečie nielen na Veľkú noc. Je to chutné sladké pečivo, ktoré tvarom a prípravou pripomína vianočku. Jeho chuť a vôňa je jedinečná najmä vďaka koreniam a koreninám pridaným do cesta. Áno, tsoureki obsahuje mastichu!
Masticha
Čerstvo namletá masticha je nevyhnutná na prípravu cesta tsoureki. Dodáva tradičnému gréckemu veľkonočnému chlebu jeho typickú chuť a vôňu. Mastichu si môžete kúpiť v obchode Masticha online.
Mahlab
Mahlab je druhou veľmi dôležitou zložkou veľkonočného chleba. Je to aromatické korenie, ktoré sa vyrába zo semien čerešne nazývanej mahaleb.
Kardamón a pomarančová kôra
Kardamón a pomarančová kôra by sa mali uviesť ako ďalšia zložka. Tieto dve zložky sú tiež nevyhnutné a ochucujú pravé veľkonočné tsoureki.
Tsoureki: recept
Tsoureki je mäkké, kysnuté, sladké pečivo s jemnou chuťou a charakteristickou vôňou vďaka koreninám.
Čas prípravy:
Príprava cesta trvá približne 45 minút. Príprava cesta trvá približne 45 minút a jeho kysnutie približne 2,5 hodiny.
Čo budeme potrebovať:
- 500 g múky (odporúčam polohrubú alebo zmes polohrubej/hladkej)
- 15 g droždia
- kryštálový cukor (1 polievková lyžica)
- 3 vajcia (2 na cesto)
- mlieko alebo vodu 150 ml (izbovej teploty alebo vlažnú)
- masticha 1,5 g
- mahlab 10 g
- maslo 150 g
- kardamón (1/2 lyžičky)
- pomarančová kôra
- vanilkový extrakt 1 lyžička
- mandľové vločky 20 g
- štipka soli
Kľúčom k dokonalému kulinárskemu zážitku sú kvalitné prísady.
Postup:
Každá rodina má osvedčený domáci rodinný recept, ktorý upravuje pomer ingrediencií a postup podľa rodinných zvyklostí a chutí.
- V miske kuchynského robota vyšľahajte vodu (alebo mlieko) a droždie. Ručne vyšľahajte a do zmesi jemne vmiešajte múku.
- Kvások odložte bokom a nechajte ho približne 30 minút odpočívať.
- Korenie: V kuchynskom robote dôkladne rozmixujte mahlab, cukor, mastichu, kardamón a štipku soli, kým sa všetky aromatické látky jemne nerozomelú. Ak nemáte kuchynský robot, môžete použiť hmoždíř a tĺčik. Ak máte radi sladké, môžete pridať ďalších 50 g kryštálového cukru.
- Skontrolujte kvások, po 30 minútach by mal byť pripravený na ďalšie spracovanie.. Pridajte zmes aromatického korenia, pomarančovú kôru, vajce, vanilku a rozpustené maslo (môže mať izbovú teplotu).
- Kuchynský robot nechajte pracovať na nízkych otáčkach, kým nevznikne pekné cesto. To by malo trvať približne 10 minút.
- Pripravte si novú misu, ktorú vymažete maslom a vložte do nej cesto.
- Misku prikryte fóliou a odložte, aby cesto odpočívalo (aspoň 2 hodiny) pri izbovej teplote, kým nezdvojnásobí svoj objem.
- Keď cesto zdvojnásobí svoj objem, vyklopte ho na čistú pracovnú plochu.
- Cesto jemne prepracujte. Ak zistíte, že cesto je pružnejšie alebo lepkavejšie ako zvyčajne, môžete pridať 2 – 3 polievkové lyžice múky, kým nezhustne a neprestane sa lepiť.
- Cesto opäť jemne, ale dôkladne vypracujte.
- Nakrájajte ho na 3 rovnako veľké diely. Postup bude teraz veľmi podobný pleteniu 3 vrkočov vianočky.
- Každý kúsok vytvarujte do dlhého vrkoča a položte ich vedľa seba na pracovnú plochu, pričom medzi nimi nechajte malý priestor.
- Upleťte tsoureki zo 3 vrkočov.
- Preneste ich na plech vyložený papierom na pečenie.
- Predhrejte rúru na teplovzdušný program na 180 *C.
- Potrite tsoureki bielkom, posypte ho kúskami mandlí a nechajte ho ešte 20 minút kysnúť.
- Potom ho vložte do predhriatej rúry a pečte približne 40 minút, kým sa chlieb neprepečie. Na povrchu bude hnedý, ak použijete špajdľu a prepichnete tsoureki, cesto sa už na špajdľu nebude lepiť.
Skladovanie tsoureki:
Tsoureki vydrží zakryté alebo zabalené pri izbovej teplote až 1 týždeň. Potom sa už nedá jesť. Tsoureki sa môže skladovať aj vo fólii v mrazničke.
Tsoureki a Velikonočný čas
Tsoureki sa tradične pečie na Zelený štvrtok a konzumuje sa po polnočnej omši a na Veľkonočnú nedeľu. Tsoureki sa pletie (podobne ako vianočný koláč) z troch vlákien. Trojitý vrkoč symbolizuje Svätú Trojicu a do vrkoča sa často pridáva červené vajce, ktoré symbolizuje krv Ježiša Krista.
Tsoureki se peče také během Vánoc, Nového roku a prodává se po celý rok v řeckých pekárnách.